Czy chcesz otrzymywać co 3-4 tygodnie informacje o nowych kolekcjach i limitowanych ofertach bezpośrednio na swój email? Kliknij: Zapisz się na newsletter.
Zaczniemy pracą Jana Matejki - niekoronowanego króla polskiego malarstwa historycznego, symbolu polskiego malarstwa XIXw. Wit Stwosz jako dziecko z 1855 jest ukoronowaniem wielkiej estymy jaką mistrz darzył postać Wita Stwosza, ale też przykładem wielkiego niepokonanego tak naprawdę dotąd kunsztu malarskiego, ogromnego daru niebios, którym artysta obdarzony był od najmłodszych lat i dzięki któremu to pojawiające się w sprzedaży prace Jana Matejki elektryzują całą brać kolekcjonerską. Przedstawiany właśnie Państwu Wit Stwosz dzieckiem czy też jak kto woli Wit Stwosz bawiący się snycerką jest jak skarbnica opowieści o dwóch wielkich postaciach. Nieoceniony dla naszego dorobku jest fakt, że obraz ów przetrwał w cudownym stanie, nieoceniony dla rynku sztuki jest fakt, że dostępny jest na rynku sprzedaży i że może dalej pisać swoją historię będąc trzonem kolejnej wielkiej polskiej kolekcji.
Władysław Czachórski 1856-1911, List 1896, olej płótno naklejone na płytę pilśniową
Prawdziwą gratką jest również pojawienie się w ofercie pracy Władysława Czachórskiego List z 1896. Ten jeden z najbardziej znanych obrazów tego artysty, reprodukowany na znaczku okolicznościowym z 1963 jest pokazywany na rynku polskim po raz pierwszy.
Sensacją wydaje się również fakt pojawienia się w tym samym czasie na rynku aukcyjnym drugiej wersji obrazu stworzonego na zamówienie zachwyconego pracą księcia Leopolda Wittelsbacha. Dostępność obu tych prac jest dla polskiego rynku sztuki prawdziwym wydarzeniem, które nie miało precedensu od lat.
Nie pozostaną zawiedzeni również miłośnicy święcącej ostatnio triumfy sztuki okresu monachijskiego. Wyprawa na niedźwiedzia sprzed 1889 jest prawdziwym pokazem kunsztu Alfreda Wierusza Kowalskiego. Znawczyni jego twórczości Eliza Ptaszyńska jednoznacznie wskazuje na fakt, że jest to jedna z najwspanialszych prac artysty, jednocześnie będąc najlepiej opracowanym dziełem tego artysty przedstawiającym motyw wyprawy na niedźwiedzia. Ucieszy również zapewne inna praca Wierusza Kowalskiego ze znanego cyklu ukazującego samotnego wilka w ośnieżonej scenerii. Ujmująca wymowa tych przedstawień sprawia, że zawsze znajdują one nabywców, są świadkiem polskiej historii sztuki, jej nieodłącznym elementem.
W dziale prawdziwych rzadkości tej aukcji znaleźć musi się również praca Jacka Mierzejewskiego Portret pani Róży Aleksandrowicz. Praca tego prawie w ogóle nieukazującego się na rynku aukcyjnym artysty, członka grupy Formiści, malarza, ilustratora, projektanta, niezwykle ciekawego człowieka i twórcy jest niewątpliwie dla wszystkich miłośników jakże zróżnicowanej sztuki polskiego dwudziestolecia prawdziwym odkryciem. Finezji dodaje fakt osoby portretowanej, znanego świadka ówczesnego życia artystycznego Krakowa. Prawdziwy kolekcjonerski smaczek...
Szkoła paryska zachwyci Państwa nie tylko pięknym, nieswoistym w gruncie rzeczy Portretem kobiety, ale również odkryciem konserwatorskim, które stało się naszym udziałem. Odsłonięty podczas prac konserwatorskich Portret kobiety z mężczyzną na odwrocie jest prawdopodobnie autoportretem artystki. Fakt jego istnienia na odwrocie tak znaczącej pracy jest niezwykle intrygujący, co potwierdzają specjaliści przygotowujący katalog oeuvre Olgi Boznańskiej z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Roman Opałka (1933-2011), Trzy Kobiety, gwasz, papier 122.5 x 93cm (w świetle oprawy)
Sztuka powojenna, bardzo obecnie doceniana przez rynek inwestorski będzie miała swoich przedstawicieli święcących największe sukcesy jak Wojciech Fangor, Ryszard Winiarski czy Roman Opałka. Pragniemy zwrócić uwagę na niezwykle interesujące wczesne prace Romana Opałki, kubizujące, dekoracyjne oraz na pracę Jerzego Nowosielskiego Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus w ikonograficznej konwencji religijnej właściwie w ogóle nie będącej przedmiotem aukcji w Polsce.
Warto postać w cieniu enigmatycznego Ptaka 2 Magdaleny Abakanowicz i poczuć potęgę niewyjaśnionego i obcego, poczuć jak jesteśmy mali, a jednocześnie jak możemy być wolni, piękni, dostojni w ujęciu artystki.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy, zachęcamy do spotkania z wielką, niepowtarzalną sztuką w atmosferze już grudniowej, ale może dzięki temu szczególnemu czasowi docenimy jeszcze bardziej to co niepowtarzalne i ponadczasowe.
Zapraszamy Państwa do osobistego odwiedzenia tej unikatowej ekspozycji i zapoznania się bliżej z naszymi rekomendacjami.
Wystawa przedaukcyjna:
22 listopada - 10 grudnia 2019 r.
Dom Aukcyjny Polswiss Art
ul. Wiejska 20, Warszawa
Rejestracja do aukcji oraz zlecenia aukcyjne:
mail: galeria@polswissart.pl
tel.: +48 (22) 628 13 67
Licytacja online możliwa jest po utworzeniu konta i rejestracji do aukcji w aplikacji polswissart.
Więcej informacji: online@polswissart.pl
Dom Aukcyjny Polswiss Art
ul. Wiejska 20, Warszawa
Dodatkowe informacje oraz zlecenia licytacji:
galeria@polswissart.pl
+48 22 6294687
tel/fax: +48 (22) 628 13 67
tel.: +48 (22) 629 46 87
e-mail: galeria (at) polswissart.pl
www.polswissart.pl