Czy chcesz otrzymywać co 3-4 tygodnie informacje o nowych kolekcjach i limitowanych ofertach bezpośrednio na swój email? Kliknij: Zapisz się na newsletter.
Wiosenny katalog Domu Aukcyjnego Polswiss Art otwiera XVIII - wieczny portret Marii Leszczyńskiej – matki królów jak była nazywana, ale również wielkiej miłośniczki sztuki. Za każdym razem staramy się pokazać coś spośród rzadkich prac pochodzących z XIX wieku. Tym razem dla miłośników przedstawicieli szkoły monachijskiej gratką będzie zapewne praca Aleksandra Świeszewskiego „Pejzaż alpejski” z 1879 roku. Jeden z jego absolutnych popisów malarskich jeśli chodzi o przedstawianie gór.
Wyjątkowym wydarzeniem na polskim rynku sztuki jest pojawienie się takiej rzadkości, jak dzieło zmarłej w wieku zaledwie 36 lat Anny Bohdanowicz-Bilińskiej. „Portret chłopca” z 1889 jest pierwszą od dłuższego czasu pracą tej artystki na rynku i natychmiast po pojawieniu się został włączony do przewidywanego katalogu wystawy monograficznej tej malarki przygotowywanej przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Z kolekcji dr Izabelli Galickiej, uznanej historyk sztuki pochodzi „Wnętrze klasztoru” Władysława Czachórskiego, niezwykle interesującyobiekt, przede wszystkim dlatego, że jest on malarskim świadectwem monachijskiego wykształcenia artysty. Jego dodatkowym atutem jest znana proweniencja obiektu oraz ekspozycja na wystawie pośmiertnej artysty w 1911 roku.
W katalogu twórczość Młodej Polski otwiera Eugeniusz Kazimirowski, którego prace na rynku aukcyjnym są wielką rzadkością. „Portret pani z wyką”, wykonany przed 1910 to jedna z najlepszych prac artysty i wydaje się być kwintesencją młodopolskiego spojrzenia na sztukę. Prawdziwą perłą ekspozycji jest oczywiście „Wizja Ezechiela” Jacka Malczewskiego z 1917. Pośród niewielu prac z tego cyklu, jakie znane są na rynku, ta niewątpliwie jest pracą najznamienitszą zarówno pod względem formy, koncepcji, jak i wykonania. Wielopoziomowa wymowa utworu, odwołująca się nie tylko do wątków eschatologicznych, ale również niepodległościowych, pozwala zaliczyć to dzieło do prac o najwyższym, muzealnym poziomie. Obok niego, z przyjemnością obejrzymy też pozostałe prace artystów z tego okresu: Stanisława Wyspiańskiego, Stanisława Czajkowskiego, Henryka Szczyglińskiego, Teodora Axentowicza, Wlastimila Hofmana czy Wojciecha Weissa. „Tańce polskie” Zofii Stryjeńskiej są kwintesencją twórczości artystki i z pewnością dzieło to można zaliczyć do prac najbardziej wyjątkowych i poszukiwanych. Obraz przepełniony jest polskością, dekoracyjnością, ruchem i barwą. W ten sposób połączone elementy mogą pojawić się tylko u Stryjeńskiej i nie mają chyba odpowiednika w historii polskiej sztuki. Aż trzy prace reprezentują tym razem twórczość jednego z największych polskich artystów z kręgu Ecole de Paris - Tadeusza Makowskiego.
Wydaje się, że największą rzadkością jest praca na papierze „Turyści amerykańscy” z ok.1930. Stworzony prawdopodobnie na południu Francji niedaleko Vence cykl prac z charakterystycznymi postaciami amerykańskich turystów był do tej pory właściwie nieobecny na rynku aukcyjnym. Oprócz prac funkcjonujących w Muzeum Narodowym w Warszawie, nie mamy wiedzy o pracach tego typu w polskich kolekcjach prywatnych. Inni twórcy szkoły paryskiej w katalogu marcowym to m.in. Rajmund Kanelba, Zygmunt Menkes, Henryk Hayden, Henryk Epstein oraz Mojżesz Kisling, którego reprezentują aż trzy prace, w tym wspaniały port „Saint-Tropez” z 1918 roku, który zwraca uwagę wczesną, lekko kubizującą stylistyką i dosyć rzadką w polskiej sztuce konwencją widoku portowego.
Wczesne lata powojenne ilustruje praca Jonasz Sterna – założyciela legendarnej Grupy Krakowskiej, wczesna praca tego artysty to abstrakcja z nawiązaniami do form martwej natury. Do najcenniejszych rynkowo prac niewątpliwie należy „Obraz metaforyczny IV” Tadeusza Kantora z 1950. Siedmioletni okres, w którym Kantor malował obrazy metaforyczne należy do najbardziej docenianych.
Wczesnych monochromatycznych prac Wojciecha Fangora z początku lat 60tych nie trzeba przedstawiać. To jedne z najbardziej wysublimowanych poszukiwań op-artowskich artysty. Wszystkie trzy płótna prezentują bardzo minimalistyczną kwintesencję eksperymentów z przestrzenią obrazów. Powoli zaczynamy doceniać i przypatrywać się wszystkim artystom z legendarnej Gruppy. „Gry wojenne” Włodzimierza Pawlaka, pochodzące z cyklu 9 tylko prac oraz „Zjednoczone koszule” Jarosława Modzelewskiego należą do najlepszych prac nurtu konceptualnego końcówki XX i początku XXI wieku.
Dla miłośników klasyki znajduje się w katalogu rzeźba Igora Mitoraja „Całujący anioł”. Dwupostaciowa kompozycja z beżowego trawertynu, koło którego nie sposób przejść obojętnie to jeden z rzadkich na polskim rynku unikatów jego prac.
Z niecierpliwością czekamy na Państwa kontakt, który jest dla nas przyjemną okazją, twórczej, kreatywnej wymiany myśli i opinii.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia propozycji PolswissArt online: www.polswissart.pl.
Wystawa przedaukcyjna:
28 luty 2020-17 marca 2020r.
Dom Aukcyjny Polswiss Art
ul. Wiejska 20, Warszawa
Rejestracja do aukcji oraz zlecenia aukcyjne:
mail: galeria@polswissart.pl
tel.: +48 (22) 628 13 67
Licytacja online możliwa jest po utworzeniu konta i rejestracji do aukcji w aplikacji polswissart.
Więcej informacji: online@polswissart.pl
Dom Aukcyjny Polswiss Art
ul. Wiejska 20, Warszawa
Dodatkowe informacje oraz zlecenia licytacji:
galeria@polswissart.pl
+48 22 6294687
tel/fax: +48 (22) 628 13 67
tel.: +48 (22) 629 46 87
e-mail: galeria (at) polswissart.pl
www.polswissart.pl