.
buty christian louboutin polska 3
Nr 104, ISSN: 1689-7102 Niedziela, 26 Maj 2019
Luksusowe torby Hermes Birkin made in france sklep polska   Luksusowe rezydencje na Karaibach Anguilla kupno sprzedaż lub wynajem

Top10tastes Portal produktów i usług luksusowych

Czy chcesz otrzymywać co 3-4 tygodnie informacje o nowych kolekcjach i limitowanych ofertach bezpośrednio na swój email? Kliknij: Zapisz się na newsletter.

Print This Page
Estetyzm - wczoraj i dziś
11/04/2008

Designerskie krzesło MackintoshKierując się hasłami 'sztuka dla sztuki', estetyzm, podobnie jak Arts and Crafts, był reakcją na odrodzenie gotyku. Jednak w przeciwieństwie do Arts and Crafts odrzucał idee moralnego i socjalnego przekazu sztuki.
W architekturze charakteryzował się to użyciem prostych materiałów, a w sztuce dekoracyjnej wpływami japońskiego i chińskiego rękodzieła.

Początkowo estetyzm przeciwstawiał się bogactwu klasycznych stylów.
W swoich podstawowych założeniach proponował naturalność, szczerość i prostotę. Jednakże łączenie elementów japońskich z innymi etnicznymi wpływami doprowadziło do zniekształcenia się wczesnych ideałów. Link: www.dhalia.co.ukBookmark and Share


W drugiej połowie XIX wieku rozwój brytyjskiej sztuki, architektury i wzornictwa zapoczątkował nowoczesny styl wiktoriańki – estetyzm. W dużej mierze odpowiadał on założeniom Arts and Crafts, ale większość przedmiotów podnosił do rangi sztuki. Kierując się hasłami 'sztuka dla sztuki', estetyzm, podobnie jak Arts and Crafts, był reakcją na odrodzenie gotyku. Jednak w przeciwieństwie do Arts and Crafts odrzucał idee moralnego i socjalnego przekazu sztuki.

W architekturze charakteryzował się to użyciem prostych materiałów, a w sztuce dekoracyjnej wpływami japońskiego i chińskiego rękodzieła. Początkowo estetyzm przeciwstawiał się bogactwu klasycznych stylów. W swoich podstawowych założeniach proponował naturalność, szczerość i prostotę. Jednakże łączenie elementów japońskich z innymi etnicznymi wpływami doprowadziło do zniekształcenia się wczesnych ideałów. Nurt został zapoczątkowany przez Christopher'a Dresser'a i Owen'a Jones'a. Obaj wierzyli, że dobry projekt powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Otwarcie się Japonii na Zachód i napływ wysokiej jakości tamtejszego rękodzieła wywarło na estetyzm głęboki wpływ. Podczas gdy Godwin 'westernizował' formy orientalne, chcąc stworzyć kolekcję anglo-japońskich mebli, na zachodzie twórcy twórcy ceramiki ulegali wpływom Orientu.

Dobrym tego przykładem jest Tiffany&Co w Nowym Jorku, który wyprodukował srebrne figurki z japońskimi motywami. Nurt ten zawładnął wyobraźnią mas poprze szereg wystaw, które miały miejsce w latach 1871-1878 w Londynie, Wiedniu, Filadelfii i Paryżu oraz dzięki pracowniom prowadzonym przez firmy Morris & Co. W Londynie i Cottier & Co w nowym Jorku. Estetyzm w architekturze przejawia się w twórczości E. W. Godwina. Przejawia się to w upodobaniu do używania czerwonej cegły z dekoracyjnymi motywami. Równie charakterystyczne są nadmiernie wysokie kominy i stopniowane ściany.
Do nurtu tego należeli prerafaelici (wśród nich: Edward Burne-Jones) oraz dzieła Oscar'a Wild'a. Miejscem gdzie wystawiano najnowsze prace wiodących przedstawicieli estetyzmu, stał się sklep 'London's Liberty'. Estetyzm miał wpływ na sztukę i wzornictwo europejskie, ostatecznie wiodąc do Art Nouveau i secesji.

Design XX wieku Lakshmi Bhaskaran

Bookmark and Share


 

04/27/2019
Category: text_news
Posted by: top10
Proponujemy stół LUWA STX, który w roku 2018 zaprojektował Paweł Luwau.

Stół LUWA STX, design, P. Luwau, mat: stal nierdzewna, top: MDF/Forbo02/03/2019
Category: text_news
Posted by: top10
W minionym roku 2018 r. na polskim rynku sztuki padły kolejne rekordy. 23 mln zł, tyle wyniósł obrót na ostatniej grudniowej Aukcji Dzieł Sztuki Polswiss Art. Nieco wcześniej w październiku 2018 r. rysunek "Autoportret z samowarem" Stanisława Ignacego Witkiewicza został sprzedany z kwotę 550 tyś zł.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, "Autoportret z samowarem" 1917, Polswiss Art
01/23/2019
Category: text_news
Posted by: top10
Obchodząca w tym roku 50lecie działalności Axel Vevoordt Company ten ekscytujący rok zaczyna wystawą swojej kolekcji na odbywających się w Brukseli targach BRAFA.

Stela z brązu region płd Arabia 200-100pne, 13.90x16.2001/11/2019
Category: text_news
Posted by: top10
Piękna-Dent to gabinet stomatologiczny i medycyny estetycznej stworzony z myślą o pacjentach, którzy w jednym, komfortowym miejscu mogą zadbać o zdrowy, piękny uśmiech, wygląd i samopoczucie.


Gabinet Piękna Dent - Recepcja: (22) 629 00 99,  505 541 990 
01/04/2019
Category: text_news
Posted by: top10
Proponujemy najwyższej klasy małą architekturę - stalowe bramy spawane z automatyką przeznaczone do eleganckich kamienic, domów i budynków.


Brama z automatyką w kamienicy Warszawa ul. Bracka 20
12/12/2018
Category: text_news
Posted by: top10
Proponujemy zdjęcie Jim Morrison'a, które wykonał Art Kane.

Jim Morrison, LA, CA, 1968, p: Art Kane, Morrison H. Gallery

10/25/2018
Category: text_news
Posted by: top10
Proponujemy w wyprzedaży, czarny, elegancki fotel Ray, zaprojektowany przez Antonio Citterio dla B&B Italia.


Minimalistyczny fotel Ray, proj. Antonio Citterio dla B&B Italia


05/28/2018
Category: text_news
Posted by: top10
W wyprzedaży proponujemy lekki, elegancki, składany fotel Beverly, projektu Antonio Citterio dla B&B Italia.

Wyprzedaż: fotel Beverly, projekt Antonio Citterio dla B&B Italia.


03/14/2018
Category: text_news
Posted by: top10
Proponujemy zdjęcie przedstawiające David Bowie & Elizabeth Taylor, które wykonał Terry O'Neill.


David Bowie & Elizabeth Taylor by Terry O'Neill

ZapiszZapiszZapiszZapisz
02/28/2018
Category: text_news
Posted by: top10
BRITOP Lighting proponuje lampy z serii ENNIE, które dobrze prezentuja się we wnętrzach we wnętrzach w stylu skandynawskim lub minimalistycznym.
Zapisz

<