.
damskie buty luksusowe Chritian Louboutin sklep Warszawa Polska
Nr 114, ISSN: 1689-7102 Środa, 02 Grudzień 2020
Luksusowe torby Hermes Birkin made in france sklep polska   Luksusowe rezydencje na Karaibach Anguilla kupno sprzedaż lub wynajem

Top10tastes Portal produktów i usług luksusowych

Czy chcesz otrzymywać co 3-4 tygodnie informacje o nowych kolekcjach i limitowanych ofertach bezpośrednio na swój email? Kliknij: Zapisz się na newsletter.

Print This Page
W co inwestować w kryzysie?
11/09/2008
37% z 200 największych kolekcjonerów świata kupuje sztukę współczesną.


Bookmark and Share


W czasie, gdy rynki finansowe przeżywają trudne czasy, kolekcjonerzy sztuki kontynuują swoje zakupy – wynika z raportu przygotowanego przez Wealth Solutions. Najbogatsi ludzie świata lokują część swoich aktywów w dziełach sztuki, a kolekcje najaktywniejszych szacowane są nawet na 2 mld USD. Jak pokazuje analiza 200 największych kolekcjonerów świata, aż 43% spośród nich stawia na sztukę współczesną. Co ciekawe, wielu z nich wybiera sztukę rodzimą. Polski rynek, choć jeszcze stosunkowo młody, podąża za światowymi trendami.

37% z 200 największych kolekcjonerów świata kupuje sztukę współczesną i nowoczesną równocześnie, a 26% wybiera do swoich zbiorów sztukę nowoczesną. Na kolejnym miejscu pod względem popularności znajdują się dawni mistrzowie, którzy są w kręgu zainteresowań 15% kolekcjonerów i fotografia (5%). Również 5% kolekcjonuje sztukę chińską, co wpisuje się w ogólnoświatowy trend rosnącego zainteresowania tym kierunkiem.

- Na świecie pod pojęciem sztuki nowoczesnej rozumie się dzieła tworzone od ok. połowy XIX wieku, włączając w to takie kierunki jak impresjonizm, kubizm, surrealizm czy ekspresjonizm. Z kolei w szeroko rozumianej kategorii sztuki współczesnej znajdują się dzieła, które powstały po II wojnie światowej. Odnosząc ten podział do polskiego rynku sztuki należy zauważyć, że ze względu na uwarunkowania historyczne, często stosowany jest uproszczony podział na sztukę dawną i współczesną, przy czym pod pojęciem sztuki dawnej rozumie się dzieła tworzone przed II wojną światową. Patrząc z tej perspektywy na polski rynek sztuki i analizując strukturę sprzedaży dzieł sztuki na polskich aukcjach, również w Polsce jest coraz większe zainteresowanie sztuką współczesną, która dodatkowo cenowo jest atrakcyjniejsza od dawnej – wyjaśnia Monika Weber, Dyrektor ds. Inwestowania w Dzieła Sztuki w Wealth Solutions.

Rodzima sztuka najbardziej pożądana
Wśród największych kolekcjonerów świata dominują Amerykanie, ale jest też wielu miłośników sztuki z Europy, w szczególności z krajów niemieckojęzycznych oraz z Francji i Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, kolekcjonerzy często wybierają sztukę pochodzącą z ich własnych krajów. Chociażby drugi najbogatszy człowiek świata (wg listy Forbesa), Meksykanin Carlos Slim Helu kolekcjonuje sztukę prekolumbijską i meksykańską. Z kolei znany biznesmen i kolekcjoner Charles Saatchi (Wielka Brytania) stawia na współczesną sztukę brytyjską, a Agnes i Karlheinz Essl (Austria) – na malarstwo austriackie. Innym ciekawym przykładem tej tendencji, spoza rankingu, jest George Michael, który znany jest z tego, że kolekcjonuje sztukę brytyjską, w szczególności przedstawicieli tzw. YBAs (Young British Artists).

Wealth SolutionsBookmark and Share


 

12/02/2020
Category: text_news
Posted by: top10
Na sprzedaż - elegancki trzy piętrowy apartament położony w dość prestiżowej dzielnicy Londynu W2, doskonale ulokowany w miejskim domu z epoki wiktoriańskiej.

Fasada apartamentowca, Strathearn Place, London W208/19/2020
Category: text_news
Posted by: top10
Finisarz w Centrum Koneser w Warszawie, 20 sierpnia 2020, godz. 18.00, "Sala Laboratorium".


03/15/2020
Category: text_news
Posted by: top10
Tym razem z wiadomych przyczyn Wiosenna Aukcja Dzieł Sztuki w Polswiss Art relacjonowana streamingiem live video na stronie www.polswissart.pl odbędzie się bez udziału publiczności.

Tamara Łempicka, Andromeda, Serigrafia, wym. 113 x 77cm


02/19/2020
Category: text_news
Posted by: top10
Od 4 lutego 2020, kiedy odbyła się pierwsza specjalna aukcja dzieł sztuki "Oldmasters review" Galeria Polswiss Art zaprasza zainteresowanych miłośników i kolekcjonerów sztuki do skorzystania z propozycji galerii w formule private sale/usług concierge.

Roman Kramsztyk, Portret K., ok.1930-32, litografia, papier 28,5x24,5cm
01/08/2020
Category: text_news
Posted by: top10
Na sprzedaż! - jedna z najbardziej znanych i cenionych modeli toreb Hermes, "Kelly Bag" nazwana od nazwiska aktorki, księżnej Monaco - Grace Kelly. Projekt torby Kelly powstał w 1935 roku. W latach 50-tych XX wieku Grace Kelly na jednym z opublikowanych zdjęć miała torbę Hermèsa i od tej pory cały świat zaczął nazywać ten model torebki - Kelly od jej nazwiska.

Na sprzedaż! Torebka Hermess Kelly, 28cm Palladium Hardware


12/17/2019
Category: text_news
Posted by: top10
Za tradycyjną wiktoriańską fasadą kryje się interesująca implementacja nowoczesnej architektury. Na sprzedaż: cztery sypialnie, podwórko i taras z ogrodem.


Na sprzedaż - Dom w Londynie, SW 4, Lambour Road


09/28/2019
Category: text_news
Posted by: top10
Proponujemy lampę podłogową LUWA 2M, którą zaprojektował Paweł Luwau.

Lampa podłogowa LUWA 2M, proj. Paweł Luwau, photo: Jacek Kucharczyk
05/29/2019
Category: text_news
Posted by: top10
W wyprzedaży proponujemy włoskie designerskie lampy marki Zava.

Lampa podłogowa marki Zava - Sister, made in Italy


04/27/2019
Category: text_news
Posted by: top10
Proponujemy stół LUWA STX, który w roku 2018 zaprojektował Paweł Luwau.

Stół LUWA STX, design, P. Luwau, mat: stal nierdzewna, top: MDF/Forbo02/03/2019
Category: text_news
Posted by: top10
W minionym roku 2018 r. na polskim rynku sztuki padły kolejne rekordy. 23 mln zł, tyle wyniósł obrót na ostatniej grudniowej Aukcji Dzieł Sztuki Polswiss Art. Nieco wcześniej w październiku 2018 r. rysunek "Autoportret z samowarem" Stanisława Ignacego Witkiewicza został sprzedany z kwotę 550 tyś zł.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, "Autoportret z samowarem" 1917, Polswiss Art

<