.
damskie buty luksusowe Chritian Louboutin sklep Warszawa Polska
Nr 98, ISSN: 1689-7102 Poniedziałek, 22 Październik 2018
Luksusowe torby Hermes Birkin made in france sklep polska   Luksusowe rezydencje na Karaibach Anguilla kupno sprzedaż lub wynajem

Top10tastes Portal produktów i usług luksusowych

Czy chcesz otrzymywać co 3-4 tygodnie informacje o nowych kolekcjach i limitowanych ofertach bezpośrednio na swój email? Kliknij: Zapisz się na newsletter.

Print This Page
W co inwestować w kryzysie?
11/09/2008
37% z 200 największych kolekcjonerów świata kupuje sztukę współczesną.


Bookmark and Share


W czasie, gdy rynki finansowe przeżywają trudne czasy, kolekcjonerzy sztuki kontynuują swoje zakupy – wynika z raportu przygotowanego przez Wealth Solutions. Najbogatsi ludzie świata lokują część swoich aktywów w dziełach sztuki, a kolekcje najaktywniejszych szacowane są nawet na 2 mld USD. Jak pokazuje analiza 200 największych kolekcjonerów świata, aż 43% spośród nich stawia na sztukę współczesną. Co ciekawe, wielu z nich wybiera sztukę rodzimą. Polski rynek, choć jeszcze stosunkowo młody, podąża za światowymi trendami.

37% z 200 największych kolekcjonerów świata kupuje sztukę współczesną i nowoczesną równocześnie, a 26% wybiera do swoich zbiorów sztukę nowoczesną. Na kolejnym miejscu pod względem popularności znajdują się dawni mistrzowie, którzy są w kręgu zainteresowań 15% kolekcjonerów i fotografia (5%). Również 5% kolekcjonuje sztukę chińską, co wpisuje się w ogólnoświatowy trend rosnącego zainteresowania tym kierunkiem.

- Na świecie pod pojęciem sztuki nowoczesnej rozumie się dzieła tworzone od ok. połowy XIX wieku, włączając w to takie kierunki jak impresjonizm, kubizm, surrealizm czy ekspresjonizm. Z kolei w szeroko rozumianej kategorii sztuki współczesnej znajdują się dzieła, które powstały po II wojnie światowej. Odnosząc ten podział do polskiego rynku sztuki należy zauważyć, że ze względu na uwarunkowania historyczne, często stosowany jest uproszczony podział na sztukę dawną i współczesną, przy czym pod pojęciem sztuki dawnej rozumie się dzieła tworzone przed II wojną światową. Patrząc z tej perspektywy na polski rynek sztuki i analizując strukturę sprzedaży dzieł sztuki na polskich aukcjach, również w Polsce jest coraz większe zainteresowanie sztuką współczesną, która dodatkowo cenowo jest atrakcyjniejsza od dawnej – wyjaśnia Monika Weber, Dyrektor ds. Inwestowania w Dzieła Sztuki w Wealth Solutions.

Rodzima sztuka najbardziej pożądana
Wśród największych kolekcjonerów świata dominują Amerykanie, ale jest też wielu miłośników sztuki z Europy, w szczególności z krajów niemieckojęzycznych oraz z Francji i Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, kolekcjonerzy często wybierają sztukę pochodzącą z ich własnych krajów. Chociażby drugi najbogatszy człowiek świata (wg listy Forbesa), Meksykanin Carlos Slim Helu kolekcjonuje sztukę prekolumbijską i meksykańską. Z kolei znany biznesmen i kolekcjoner Charles Saatchi (Wielka Brytania) stawia na współczesną sztukę brytyjską, a Agnes i Karlheinz Essl (Austria) – na malarstwo austriackie. Innym ciekawym przykładem tej tendencji, spoza rankingu, jest George Michael, który znany jest z tego, że kolekcjonuje sztukę brytyjską, w szczególności przedstawicieli tzw. YBAs (Young British Artists).

Wealth SolutionsBookmark and Share


 

05/28/2018
Category: text_news
Posted by: top10
W wyprzedaży proponujemy lekki, elegancki, składany fotel Beverly, projektu Antonio Citterio dla B&B Italia.

Wyprzedaż: fotel Beverly, projekt Antonio Citterio dla B&B Italia.


03/14/2018
Category: text_news
Posted by: top10
Proponujemy zdjęcie przedstawiające David Bowie & Elizabeth Taylor, które wykonał Terry O'Neill.


David Bowie & Elizabeth Taylor by Terry O'Neill

ZapiszZapiszZapiszZapisz
02/28/2018
Category: text_news
Posted by: top10
BRITOP Lighting proponuje lampy z serii ENNIE, które dobrze prezentuja się we wnętrzach we wnętrzach w stylu skandynawskim lub minimalistycznym.
Zapisz
01/28/2018
Category: text_news
Posted by: top10
Od 20 stycznia 2018 w oryginalnych wnętrzach dawnej destylarni ginu (Escher Gallery) w Antwerpii, można oglądać wyjątkową instalację artystki 'Kimsooja - gazing Into Sphere', która potrwa do 24 marca 2018 roku.


Gazing into Sphere (2018) Kimsooja, photo: Sebastian SchutyserZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz
01/03/2018
Category: text_news
Posted by: top10
Proponujemy fotografię portretową zespołu The Beatles wykonane w Londynie w 1963 roku przez Terry O'Neil.


The Beatles, Londyn, © Terry O'Neil 196312/15/2017
Category: text_news
Posted by: admin
Proponujemy lampę podłogową LUWA 2M, którą zaprojektował Paweł Luwau.


Lampa podłogowa LUWA 2M, proj. Paweł Luwau


12/05/2017
Category: text_news
Posted by: top10
Galeria Kolekcji Fibak zaprasza serdecznie na zimową odsłonę stałej ekspozycji. Prezentujemy wybrane dzieła z kolekcji, w tym obrazy takich artystów, jak: Stefan Gierowski, Teresa Pągowska, Jan Dobkowski czy Leon Tarasewicz.


Galeria Kolekcji Fibak, ul. Krakowskie Przedmieście 5, Warszawa
12/03/2017
Category: text_news
Posted by: top10
11/15/2017
Category: text_news
Posted by: top10
Proponujemy kultową torebkę Hermès model Birkin, której nazwa pochodzi od nazwiska sławnej piosenkarki Jane Birkin.


Torebka Hermès Birkin Etoupe, rozm. 40cm, made in France


10/11/2017
Category: text_news
Posted by: top10
Proponujemy kupno limitowanej edycji zdjęcia Snoop Dogg, które wykonał fotograf mega gwiazd muzycznej sceny, Mike Miller.


Zdjęcie Snoop Dogg by Mike Miller, cena: od 2500 do 9500 USD


<