.
damskie buty luksusowe Chritian Louboutin sklep Warszawa Polska
Nr 112, ISSN: 1689-7102 Poniedziałek, 13 Lipiec 2020
Luksusowe torby Hermes Birkin made in france sklep polska   Luksusowe rezydencje na Karaibach Anguilla kupno sprzedaż lub wynajem

Top10tastes Portal produktów i usług luksusowych

Czy chcesz otrzymywać co 3-4 tygodnie informacje o nowych kolekcjach i limitowanych ofertach bezpośrednio na swój email? Kliknij: Zapisz się na newsletter.

Print This Page
Marek Straszewski: wywiad cz.1
12/19/2008
MS: Fotografia jest grą, wypadkową wielu różnych elementów, które w toku pracy powoli się układają. Wytwarza się pewna atmosfera, zaczyna powstawać historia, ten świat się zamyka i krystalizuje i ja temu robię zdjęcie.Bookmark and Share


Gdzie mają początek twoje pomysły na zdjęcia?

Bywa różnie. Z reguły nie przygotowuję szkiców miejsc, nie wymyślam gestów dla modeli i nie obmyślam w najdrobniejszych szczegółach tego co się znajdzie na planie. Wszystko powstaje dość spontanicznie. Zaczynamy rozmawiać o zaistniałej sytuacji i udaje nam się wspólnie ukierunkować pewną energię. Fotografia jest grą, wypadkową wielu różnych elementów, które w toku pracy powoli się układają. Wytwarza się pewna atmosfera, zaczyna powstawać historia, ten świat się zamyka i krystalizuje i ja temu robię zdjęcie.

marek straszewski fotografia galeria fibakLubisz moment zaskoczenia w pracy?

Jasne, to niezbędny element procesu, nie byłbym w stanie wszystkiego wcześniej przygotować, bo wówczas wszystko stałoby się przewidywalne. Bywa nawet, że na ostatecznym etapie pracy, czyli podczas selekcji zdjęć, znajduję w swoich fotografiach coś co mnie zaskakuje. Ten etap ostatecznej selekcji jest dla mnie bardzo istotny-dopiero wtedy okazuje się, które zdjęcia mają to „coś”, a kóre są zaledwie szkicami.

Co decyduje o tym, że odwiedzasz określone miejsce, czujesz pewną energię i właśnie tam musisz zacząć pracę?

Energia to dobre słowo. Być może wyczuwam, że w tym, a nie innym miejscu coś się wydarzy, gdy pojadę tam z grupą ludzi. Ostatnio spodobały mi się ogródki żoliborskie i ten temat eksploatowałem dość długo. Niedawno ktoś pokazał mi zdjęcie jakiegoś zamku pod Warszawą i od razu poczułem, że muszę „umieścić go” w swoich zdjęciach, pojechać do niego z grupą osób, z jakąś stylizacją, ustawić je tam i zobaczyć co się wydarzy, co z tego wyniknie. Ponieważ dopóki nie zacznę pracy sam tego nie wiem.

Czy miejsca, które cię przyciągają wiążesz z pewnymi twarzami?

Twarze skrywają określone osobowości, a te z kolei z jednymi miejscami współgrają, a z innymi nie. To kto w jakim miejscu został sfotografowany, jest nie przypadkowe. Ludzi szuka się w ten sam sposób co miejsc i sam jestem bardzo ciekaw, jaki będzie efekt integracji z osobami, które biorę na zdjęcia.

Czego szukasz w osobach, które fotografujesz?

Niektórzy mówią: „wiesz, na twoim zdjęciu ten i ten, albo ta i ta wyglądają bardzo ładnie”. tylko, że nie to było moim zamiarem. Powiedziałbym, że to raczej efekt rzemiosła. Oczywiście lubię ładne miejsca, przedmioty i ładnych ludzi, ale to jest tak naprawdę powierzchnia. Nie stanowi to mojego ostatecznego obiektu zainteresowania.

marek straszewski galeria fibakW takim razie co nim jest?

Raczej to, co ktoś mi daje w relacji, która wytwarza się na planie zdjęciowym. w takiej sytuacji mniej interesuje mnie jak ktoś wygląda, a bardziej co ma mi do przekazania, co mogę z tej osoby wydobyć. Z niektórymi wejście na taki intymny poziom, jest łatwiejsze, z innymi dotarcie do pewnej emocjonalności bywa bardzo męczące, gdyż wymaga nieco reżyserskiego traktowania ustawienia, ustawienia ich emocji na określonym poziomie. W takich wypadkach musze zbliżyć się do nich, pokazać im choć część tego, co mógłbym od nich uzyskać.

Czyli można powiedzieć że na swoich zdjęciach utrwalasz interakcje z innymi?

Tak, ja chyba czyham na nie.

Z Markiem Straszewskim rozmawiał Kamil Antosiewicz

2. część wywiadu za tydzień

marek straszewski
źródło: Straszewski.comBookmark and Share


 

03/15/2020
Category: text_news
Posted by: top10
Tym razem z wiadomych przyczyn Wiosenna Aukcja Dzieł Sztuki w Polswiss Art relacjonowana streamingiem live video na stronie www.polswissart.pl odbędzie się bez udziału publiczności.

Tamara Łempicka, Andromeda, Serigrafia, wym. 113 x 77cm


02/19/2020
Category: text_news
Posted by: top10
Od 4 lutego 2020, kiedy odbyła się pierwsza specjalna aukcja dzieł sztuki "Oldmasters review" Galeria Polswiss Art zaprasza zainteresowanych miłośników i kolekcjonerów sztuki do skorzystania z propozycji galerii w formule private sale/usług concierge.

Roman Kramsztyk, Portret K., ok.1930-32, litografia, papier 28,5x24,5cm
01/08/2020
Category: text_news
Posted by: top10
Na sprzedaż! - jedna z najbardziej znanych i cenionych modeli toreb Hermes, "Kelly Bag" nazwana od nazwiska aktorki, księżnej Monaco - Grace Kelly. Projekt torby Kelly powstał w 1935 roku. W latach 50-tych XX wieku Grace Kelly na jednym z opublikowanych zdjęć miała torbę Hermèsa i od tej pory cały świat zaczął nazywać ten model torebki - Kelly od jej nazwiska.

Na sprzedaż! Torebka Hermess Kelly, 28cm Palladium Hardware


12/17/2019
Category: text_news
Posted by: top10
Za tradycyjną wiktoriańską fasadą kryje się interesująca implementacja nowoczesnej architektury. Na sprzedaż: cztery sypialnie, podwórko i taras z ogrodem.


Na sprzedaż - Dom w Londynie, SW 4, Lambour Road


09/28/2019
Category: text_news
Posted by: top10
Proponujemy lampę podłogową LUWA 2M, którą zaprojektował Paweł Luwau.

Lampa podłogowa LUWA 2M, proj. Paweł Luwau, photo: Jacek Kucharczyk
05/29/2019
Category: text_news
Posted by: top10
W wyprzedaży proponujemy włoskie designerskie lampy marki Zava.

Lampa podłogowa marki Zava - Sister, made in Italy


04/27/2019
Category: text_news
Posted by: top10
Proponujemy stół LUWA STX, który w roku 2018 zaprojektował Paweł Luwau.

Stół LUWA STX, design, P. Luwau, mat: stal nierdzewna, top: MDF/Forbo02/03/2019
Category: text_news
Posted by: top10
W minionym roku 2018 r. na polskim rynku sztuki padły kolejne rekordy. 23 mln zł, tyle wyniósł obrót na ostatniej grudniowej Aukcji Dzieł Sztuki Polswiss Art. Nieco wcześniej w październiku 2018 r. rysunek "Autoportret z samowarem" Stanisława Ignacego Witkiewicza został sprzedany z kwotę 550 tyś zł.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, "Autoportret z samowarem" 1917, Polswiss Art
01/23/2019
Category: text_news
Posted by: top10
Obchodząca w tym roku 50lecie działalności Axel Vevoordt Company ten ekscytujący rok zaczyna wystawą swojej kolekcji na odbywających się w Brukseli targach BRAFA.

Stela z brązu region płd Arabia 200-100pne, 13.90x16.2001/11/2019
Category: text_news
Posted by: top10
Piękna-Dent to gabinet stomatologiczny i medycyny estetycznej stworzony z myślą o pacjentach, którzy w jednym, komfortowym miejscu mogą zadbać o zdrowy, piękny uśmiech, wygląd i samopoczucie.


Gabinet Piękna Dent - Recepcja: (22) 629 00 99,  505 541 990 

<