.
damskie buty luksusowe Chritian Louboutin sklep Warszawa Polska
Nr 112, ISSN: 1689-7102 Niedziela, 12 Lipiec 2020
Luksusowe torby Hermes Birkin made in france sklep polska   Luksusowe rezydencje na Karaibach Anguilla kupno sprzedaż lub wynajem

Top10tastes Portal produktów i usług luksusowych

Czy chcesz otrzymywać co 3-4 tygodnie informacje o nowych kolekcjach i limitowanych ofertach bezpośrednio na swój email? Kliknij: Zapisz się na newsletter.

Print This Page
Wywiad Top10: Chris Niedenthal fotograf zwykłych ludzi
02/03/2009
„Zawód fotoreportera to trudna robota, ale ciekawa. Bycie fotoreporterem to niewątpliwie sposób patrzenia na świat. Nasze oczy chyba są przyzwyczajone do tego, żeby wyłapywać więcej i patrzeć wnikliwiej” - Chris Niedenthal.

chris niedenthal fotografia kolekcjonerska
C. Niedenthal, E.M. Ambroziak, Cafe Colombia, Mokotowska 52, W-wa


Bookmark and Share


Ewa Ambroziak: Fotografowanie to zatrzymywanie w czasie. Czy tak Pan do tego podchodzi?
Chris Niedenthal: Siłą rzeczy tak. Banalnie mówiąc, jest to zatrzymywanie czasu, ale bardzo symbolicznie.

E.A: Pamięta Pan swój pierwszy aparat?
C.N: Oczywiście, był to taki mały Kodak, bardzo prosty. Tam się nic nie nastawiało, po prostu robiło zdjęcie i tyle. Miał jednak flesz - ale trzeba było zmieniać żarówki. Te żarówki dawały jednorazowy błysk. Zatem trzeba było mieć przy sobie całą paczkę takich żaróweczek. Potrafiły pęknąć, mogły też po prostu nie działać.
Od tego małego prostego Kodaka wszystko się zaczęło. Taka klasyczna podróż fotograficzna. Zacząłem go wszędzie brać ze sobą. Wszystko dookoła cykałem, oczywiście niemądrze, ale na tym to polega. Miałem wtedy 11 lat. W tym wieku nie za bardzo panujesz nad tym co robisz, i robiłem zdjęcia kompletnie nieświadomie, aczkolwiek mi się to strasznie podobało. Uwielbiałem potem te wyprawy do Apteki. Po angielsku jest to Chemist, ale to nie jest zupełnie to samo co Apteka po polsku. Tylko tam można było w tamtych latach wywołać film i odebrać odbitki. To oczywiście trwało kilka dobrych dni. Czekałem niecierpliwie na te magiczne, czarno białe, kwadratowe odbitki i patrzyłem na to, co zrobiłem.

chris _niedenthal_fotografia_kolekcjonerska_inwestycja
C. Niedenthal, E.M. Ambroziak, Cafe Colombia, Mokotowska 52, W-wa

E.A: Pamięta Pan pierwsze zdjęcie, z którego był Pan dumny?
C.N: Wtedy nie. Wtedy z niczego nie byłem dumny. Pamiętam jednak jak będąc w polskiej szkole sobotniej pojechałem na wycieczkę na lotnisko Heathrow w Londynie. To była dla nas całkowita czarna magia, bo wtedy mało kto latał. Robiłem tym aparatem zdjęcia. Wycieczkę tą pamiętam do dziś: ten autobus, pamiętam gdzie siedziałem i co robiłem. A było to już dawno temu!

chris_niedenthal_inwestycja_w_fotografieE.A: Zdjęcia ze stanu wojennego. Wtedy przecież nie wolno było fotografować, było to tępione przez milicję. Domyślam się, że miał Pan na to rozwiązania, jakie?
C.N: W stanie wojennym faktycznie nie wolno było jawnie robić zdjęć. Przynajmniej na początku. Nawet lepiej było nie mieć przy sobie aparatu. Myślę, że wtedy gdyby ktoś wyszedł na ulicę z aparatem i zaczął otwarcie fotografować, od razu by go zwinęli. W pierwszych dniach stanu wojennego tak było. Mam jednak takie zdjęcia, które wyglądają tak jakbym mógł oficjalnie fotografować – i ludzie czasami pytają mi się o nie, bo podejrzewają że byłem „reżimowym” fotografem! Jako jeden z dziennikarzy zagranicznych akredytowanych w Polsce, dopiero około 10 dni po wprowadzeniu stanu wojennego dostaliśmy pozwolenie na fotografowanie, aczkolwiek wyłącznie z opiekunem z Polskiej Agencji Interpress. Nie mogliśmy działać samodzielnie. Więc z początku stanu wojennego wszystkie moje zdjęcia były robione – w wielkim strachu – z ukrycia, czyli z klatek schodowych, czasami z mieszkań prywatnych. A po jakimś czasie, gdy dostaliśmy oficjalne pozwolenia, mogłem podchodzić - ze swoim „opiekunem” - do żołnierzy i ich fotografować. Oczywiście wszystkie późniejsze demonstracje robiłem sam, i to też raczej z ukrycia.

E.A: Robił Pan zdjęcia i wysyłał między innymi do Nowego Jorku, do Newsweeka, był Pan korespondentem bodajże od 1974 roku?
C.N: W pierwszych dwóch tygodniach stanu wojennego był to ogromny problem. Tak naprawdę większym problemem było wysłanie tych zdjęć do Nowego Jorku niż ich zrobienie. Nie było samolotów, nie było telefonów, a komputery czy internet jeszcze nie istniał. Niewywołane filmy trzeba było dostarczyć do Nowego Jorku najpóźniej na piątek wieczór „ichniejszego” czasu. Zatem wszystko co ja robiłem, musiało być wysyłane we czwartek, najpóźniej w piątek rano. W normalniejszych czasach wysyłało się to zazwyczaj samolotem, frachtem. Gdy jednak przyszedł stan wojenny nagle ta droga zawiodła. Ruch samolotowy został z dnia na dzień wstrzymany. Nie można było niczego wysłać, niczego robić. Bałem się sam wyjechać z kraju z moimi filmami. Obawiałem się, że jeśli wyjadę, to już nie wpuszczą mnie z powrotem do Polski. Poza tym sporo się tu jednak działo, więc jak mogłem wyjechać? Wymyśliłem, że pójdę na dworzec i znajdę pasażera, który weźmie filmy co najmniej do Niemiec. Jakimś cudem dałem młodemu Niemcowi filmy i kontakt do niemieckiego biura Newsweeka i liczyłem na to, że to wszystko zagra. Zagrało. To rzeczywiście był cud. Jestem niezmiernie wdzięczny temu młodemu, niemieckiemu studentowi. Wszystko doszło do Nowego Jorku na piątek wieczór tak, jak miało dojść. Pewnie nawet troszkę wcześniej. Właśnie w tych pierwszych rolkach było moje zdjęcie „Czas Apokalipsy”.

E.A: Zdjęcia przedstawiają zwykłych ludzi, którzy muszą żyć dalej, mimo że świat im się wali na głowę.
C.N: Myślę, że ten pierwszy dzień 13.12 był dla nich tragedią. Im się wszystko zawaliło. Ludzie byli zupełnie rozkojarzeni. Te pierwsze zdjęcia pod kościołem św. Stanisława Kostki i w samym kościele obrazują ludzi zrozpaczonych. Byli zszokowani. Nie wiedzieli kompletnie co się tak naprawdę dzieje. Nie wiedzieli co ich czeka.

fotografia kolekcjonerska chris niedenthal
fot. Chris Niedenthal

E.A: Trudno się fotografuje takie twarze?
C.N: O dziwo, nie. Myślę, że oni byli tak wstrząśnięci, rozkojarzeni, że właściwie mnie nie zauważali. Mogli się jedynie bać, że jestem z UB. W tamtych czasach zawsze istniało podejrzenie, że każdy, kto ma aparat i uważnie robi zdjęcia twarzy w czasie jakiegoś nielegalnego wydarzenia, jest z UB. To był oczywiście problem. Myślę, że cała sztuka polega na tym, by stać się niewidocznym.

E.A: Bycie fotoreporterem to umiejętność bycia we właściwym miejscu o właściwym czasie?
C.N: Tak, to kwestia szczęścia i przeczucia. Musimy wyczuć, gdzie trzeba być i co się może wydarzyć. Szczęście jest oczywiście bardzo ważne, ale musimy mu pomagać. To szczęście nie rodzi się z niczego.

chris niedenthal fotografia kolekcjonerska
fot. Chris Niedenthal

E.A: Kiedy doszedł Pan do wniosku, że te zdjęcia muszą zobaczyć polskie światło dzienne?
C.N: Były to zdjęcia robione dla Newsweeka, później dla Time Magazine. Przez długie lata zdjęcia te były dla mnie często niedostępne, bo wysyłalem zawsze filmy naświetlone, ale nie wywołane, i to jeszcze na slajdach – czyli nie miałem u siebie oryginalnych negatywów. Więc nie było to takie proste. Ale od dawna marzyłem o zrobieniu i wydania albumu z tymi fotografiami. Właściwie już tuż po rewolucji, po 89 roku, snułem takie plany. Miałem nawet makietę takiego albumu. Jeżeli jednak z pewnym projektem nie jesteś pierwszy albo jednym z pierwszych, to potem robi się za późno. Pojawia się przesyt. Rzeczywiście, może po prostu w 1990 roku ludzie nie chcieli pamiętać i myśleć o tym co było. Musiało minąć trochę czasu. Fotograf ma do swoich zdjęć stosunek bardzo emocjonalny i zdarza się że pamięta prawie każde swoje zdjęcie. Ale nie jest to jednoznaczne z tym, że nadają się one od razu do książki! Poza tym, właściwie dopiero teraz, po dwudziestu kilku latach, widzę, że to dla Polaków jest jednak ciekawym tematem. Dlatego też powstały już dwa albumy. Pierwszy w 2004 roku, pt. „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” (BOSZ) i w 2006 roku „13.12. Polska stanu wojennego” (Edipresse).

E.A: Czy jako fotograf ma Pan jakieś marzenia?
C.N: Chciałbym zrobić jeszcze cykl o dzisiejszej Polsce, ale okazuje się, że ciężko postawić ten najtrudniejszy, pierwszy krok, czyli wyjść z domu i zacząć. Z drugiej jednak strony dzisiejsza Polska już mnie tak nie rajcuje jak socjalistyczna Polska. Socjalizm był, niestety, bardzo fotogeniczny.

E.A. Życzę Panu, aby wydarzyło się coś, co Pana zainspiruje ale jednocześnie, żeby nie miało to nic wspólnego ze stanem wojennym. Dziękuję za rozmowę.
C.N: Dziękuję za życzenia i również za rozmowę.


Ewa Ambroziak


cafe colombia artesania mokotowska 52Bookmark and Share


 

03/15/2020
Category: text_news
Posted by: top10
Tym razem z wiadomych przyczyn Wiosenna Aukcja Dzieł Sztuki w Polswiss Art relacjonowana streamingiem live video na stronie www.polswissart.pl odbędzie się bez udziału publiczności.

Tamara Łempicka, Andromeda, Serigrafia, wym. 113 x 77cm


02/19/2020
Category: text_news
Posted by: top10
Od 4 lutego 2020, kiedy odbyła się pierwsza specjalna aukcja dzieł sztuki "Oldmasters review" Galeria Polswiss Art zaprasza zainteresowanych miłośników i kolekcjonerów sztuki do skorzystania z propozycji galerii w formule private sale/usług concierge.

Roman Kramsztyk, Portret K., ok.1930-32, litografia, papier 28,5x24,5cm
01/08/2020
Category: text_news
Posted by: top10
Na sprzedaż! - jedna z najbardziej znanych i cenionych modeli toreb Hermes, "Kelly Bag" nazwana od nazwiska aktorki, księżnej Monaco - Grace Kelly. Projekt torby Kelly powstał w 1935 roku. W latach 50-tych XX wieku Grace Kelly na jednym z opublikowanych zdjęć miała torbę Hermèsa i od tej pory cały świat zaczął nazywać ten model torebki - Kelly od jej nazwiska.

Na sprzedaż! Torebka Hermess Kelly, 28cm Palladium Hardware


12/17/2019
Category: text_news
Posted by: top10
Za tradycyjną wiktoriańską fasadą kryje się interesująca implementacja nowoczesnej architektury. Na sprzedaż: cztery sypialnie, podwórko i taras z ogrodem.


Na sprzedaż - Dom w Londynie, SW 4, Lambour Road


09/28/2019
Category: text_news
Posted by: top10
Proponujemy lampę podłogową LUWA 2M, którą zaprojektował Paweł Luwau.

Lampa podłogowa LUWA 2M, proj. Paweł Luwau, photo: Jacek Kucharczyk
05/29/2019
Category: text_news
Posted by: top10
W wyprzedaży proponujemy włoskie designerskie lampy marki Zava.

Lampa podłogowa marki Zava - Sister, made in Italy


04/27/2019
Category: text_news
Posted by: top10
Proponujemy stół LUWA STX, który w roku 2018 zaprojektował Paweł Luwau.

Stół LUWA STX, design, P. Luwau, mat: stal nierdzewna, top: MDF/Forbo02/03/2019
Category: text_news
Posted by: top10
W minionym roku 2018 r. na polskim rynku sztuki padły kolejne rekordy. 23 mln zł, tyle wyniósł obrót na ostatniej grudniowej Aukcji Dzieł Sztuki Polswiss Art. Nieco wcześniej w październiku 2018 r. rysunek "Autoportret z samowarem" Stanisława Ignacego Witkiewicza został sprzedany z kwotę 550 tyś zł.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, "Autoportret z samowarem" 1917, Polswiss Art
01/23/2019
Category: text_news
Posted by: top10
Obchodząca w tym roku 50lecie działalności Axel Vevoordt Company ten ekscytujący rok zaczyna wystawą swojej kolekcji na odbywających się w Brukseli targach BRAFA.

Stela z brązu region płd Arabia 200-100pne, 13.90x16.2001/11/2019
Category: text_news
Posted by: top10
Piękna-Dent to gabinet stomatologiczny i medycyny estetycznej stworzony z myślą o pacjentach, którzy w jednym, komfortowym miejscu mogą zadbać o zdrowy, piękny uśmiech, wygląd i samopoczucie.


Gabinet Piękna Dent - Recepcja: (22) 629 00 99,  505 541 990 

<