.
damskie buty luksusowe Chritian Louboutin sklep Warszawa Polska
Nr 112, ISSN: 1689-7102 Poniedziałek, 13 Lipiec 2020
Luksusowe torby Hermes Birkin made in france sklep polska   Luksusowe rezydencje na Karaibach Anguilla kupno sprzedaż lub wynajem

Top10tastes Portal produktów i usług luksusowych

Czy chcesz otrzymywać co 3-4 tygodnie informacje o nowych kolekcjach i limitowanych ofertach bezpośrednio na swój email? Kliknij: Zapisz się na newsletter.

Print This Page
Sztuka najlepszą inwestycją w 2009 roku
02/19/2009
W Polsce inwestycje w sztukę cieszą się coraz większym poważaniem – w modzie jest malarstwo z przełomu wieków XIX/XX, dwudziestolecie międzywojenne, sztuka nowoczesna i współczesna. Obrazy wybitnych artystów są w cenie, a w stosunku do kilku lat wstecz – jest to różnica prawie czterokrotna. Tak jak kiedyś rynek sztuki w Polsce raczkował – teraz możemy śmiało powiedzieć, że kwitnie.

teresa pągowska nogi na play
Teresa Pągowska, Nogi na play, 1976
z cyklu Monochromat, cena: 95,000 zł


Bookmark and Share


W świecie największym odbiorcą sztuki jest klasa średnia. W Polsce ta grupa osób systematycznie się odradza. Kupują też ludzie bardzo bogaci, którzy obrazy traktują jako lokatę kapitału. Jednakże grono kolekcjonerów i miłośników sztuki z roku na rok się powiększa i to jest pocieszające. Ponadto dużą i ważną rolę zaczęły odgrywać instytucje finansowe, banki i duże firmy korporacyjne, które wprowadziły zakupy dzieł sztuki jako rodzaj dobrej inwestycji. Polski rynek sztuki jest jeszcze mało przejrzysty, raczej w fazie rozwoju. Sztuka jest towarem luksusowym. Ostatnio można zauważyć większe zainteresowanie zakupami dzieł sztuki ze strony inwestorów, którzy wycofują pieniądze z giełdy i lokują w obrazach. Spadki na giełdzie tylko zwiększyły obroty na rynku sztuki. Sprzedaż i tym samym ceny rosną dynamicznie we wszystkich sektorach rynku, od arcydzieł malarstwa dawnego, przez prace współczesne, na grafikach i rysunkach kończąc.

Klienci kupują przede wszystkim obrazy, choć bardzo często przedmiotem zakupu są też drobniejsze przedmioty: rysunki, grafiki, wśród nich również można trafić na dobry, kolekcjonerski rarytas. Np. na jednej z aukcji mała litografia Witolda Wojtkiewicza z ceną wywoławczą 7000 zł została sprzedana za 32000 zł, lub cliche-verre Bruno Schulza z ceną wywoławczą 13000 zł osiągnęło cenę sprzedaży: 55000 zł.

wojtkiewicz polswiss art
Witold Wojtkiewicz, Mrozowska i Milewski z Teki Melpomeny
Litografia, papier; 29,2 x 42 cm, Sygn. p.d. Wojtkiewicz
Cena wywoławcza: 7,000 zł, Cena wylicytowana: 32,000 zł


Jednakże trzonem zakupów, a tym samym udanej inwestycji są obrazy przede wszystkim uznanych artystów. Są to obrazy monachijczyków, artystów Młodej Polski, Dwudziestolecia Międzywojennego: (Józefa Brandta, Alfreda Wierusza Kowalskiego, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Józefa Pankiewicza, Eugeniusza Zaka, Władysława Ślewińskiego, Witkacego)
Niesłabnącym powodzeniem cieszą się obrazy Eugeniusza Zaka, tym bardziej, że należą do rzadkości na rynku sztuki. Cenione są przede wszystkim ze względu na dwa aspekty: wysoką wartość artystyczną oraz wartość inwestycyjną. To sprawia, że ten uznany i poszukiwany przez kolekcjonerów artysta, znajduje się na szczycie listy najdroższych sprzedaży aukcyjnych w Polsce i uzyskuje wysokie ceny za granicą. O tym, że warto inwestować w to nazwisko pokazują aukcje z ostatnich lat, na których obrazy tego artysty osiągały bardzo wysokie ceny. Z uwagi na rzadkość tego nazwiska ceny z roku na rok będą rosły i coraz trudniej będzie można nabyć tak wyjątkowej klasy obrazy.


eugenisz zak marzyciel polswiss art
Eugeniusz Zak, Marzyciel, 1925
Olej, płótno; 66 x 46,5 cm, Sygn. l.d. Eug.Zak
Cena wywoławcza: 380,000 zł, Cena wylicytowana: 435,000 zł

Dużym uznaniem kolekcjonerów cieszy się też malarstwo Jerzego Nowosielskiego. Nie chodzi tu bynajmniej o modę, która zazwyczaj jest krótkotrwała, lecz o solidne podstawy tego malarstwa na artystycznym gruncie zarówno w Polsce jak i na świecie. Wyniki aukcyjne są tego doskonałą rekomendacją. W tych obrazach tkwi niezwykły potencjał twórczy, który przekłada się również na dużą wartość rynkową.

jerzy nowosielski polswiss art
Jerzy Nowosielski, Akt na play, 1993
Olej, płótno 72 x 59,7 cm w świetle passe-partout
Sygn. na odwrocie: JERZY NOWO-/SIELSKI/ KRAKÓW/ 19.VII.93
Cena: 145,000 zł


Na rynku pojawiają się obrazy malarzy mniej znanych. Część z nich okazuje się całkiem niezłą inwestycją. Rynek antykwaryczny w Polsce jest bardzo trudny. Szczególnie gdy chodzi o sztukę współczesną tzw. contemporary art. W tej dziedzinie jest wiele do zrobienia przez środowisko artystyczne, krytyków, muzea oraz marszandów. Nikt nie jest w stanie przewidzieć czy wartość danego dzieła wzrośnie. Nie ma odpowiednich analiz, rankingów które by mogły wskazać takie dzieło. Byłaby to już spekulacja. Pomocna jest wiedza i opatrzenie. One sprawiają iż można samemu ocenić czy konkretna praca jest rzeczywiście wartościowa. O modzie i popularności świadczy na przykład udział w wystawach indywidualnych w dobrych, uznanych miejscach, udział w ważnych wystawach zbiorowych, poparcie medialne i dobre recenzje krytyków sztuki, szczególnie tych, których opinia liczy się w świecie sztuki. Jednakże można bez trudu wskazać konkretne nazwiska polskich artystów współczesnych dla tych, którzy w takiego rodzaju sztukę chcą inwestować łącząc z tym pasję kolekcjonerską. Te nazwiska to aktualnie najwyższa półka. Najlepiej sprzedają się zatem dzieła uznanych artystów takich jak: Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski, Magdalena Abakanowicz, Henryk Stażewski, Roman Opałka, Andrzej Wróblewski, Mirosław Bałka, Alina Szapocznikow, Edward Krasiński, Tadeusz Brzozowski. Tuż za pierwszą dziesiątką jest Jan Tarasin, Wilhelm Sasnal i Leon Tarasewicz. Bardzo dobre są tez notowania Wojciecha Fangora, Stefana Gierowskiego i Stanisława Fijałkowskiego.

Polska sztuka ma olbrzymi potencjał. By nie stracić, trzeba stosować sprawdzone metody i wybierać uznanych artystów. Tylko takie prace zyskują najwięcej na wartości. Są to prawa, którymi rządzi się zarówno rynek światowy, jak i rynek w Polsce. Jednakże jedno jest pewne - na sztuce można tylko zyskać.

Dom Aukcyjny Polswiss Art
Bookmark and Share


 

03/15/2020
Category: text_news
Posted by: top10
Tym razem z wiadomych przyczyn Wiosenna Aukcja Dzieł Sztuki w Polswiss Art relacjonowana streamingiem live video na stronie www.polswissart.pl odbędzie się bez udziału publiczności.

Tamara Łempicka, Andromeda, Serigrafia, wym. 113 x 77cm


02/19/2020
Category: text_news
Posted by: top10
Od 4 lutego 2020, kiedy odbyła się pierwsza specjalna aukcja dzieł sztuki "Oldmasters review" Galeria Polswiss Art zaprasza zainteresowanych miłośników i kolekcjonerów sztuki do skorzystania z propozycji galerii w formule private sale/usług concierge.

Roman Kramsztyk, Portret K., ok.1930-32, litografia, papier 28,5x24,5cm
01/08/2020
Category: text_news
Posted by: top10
Na sprzedaż! - jedna z najbardziej znanych i cenionych modeli toreb Hermes, "Kelly Bag" nazwana od nazwiska aktorki, księżnej Monaco - Grace Kelly. Projekt torby Kelly powstał w 1935 roku. W latach 50-tych XX wieku Grace Kelly na jednym z opublikowanych zdjęć miała torbę Hermèsa i od tej pory cały świat zaczął nazywać ten model torebki - Kelly od jej nazwiska.

Na sprzedaż! Torebka Hermess Kelly, 28cm Palladium Hardware


12/17/2019
Category: text_news
Posted by: top10
Za tradycyjną wiktoriańską fasadą kryje się interesująca implementacja nowoczesnej architektury. Na sprzedaż: cztery sypialnie, podwórko i taras z ogrodem.


Na sprzedaż - Dom w Londynie, SW 4, Lambour Road


09/28/2019
Category: text_news
Posted by: top10
Proponujemy lampę podłogową LUWA 2M, którą zaprojektował Paweł Luwau.

Lampa podłogowa LUWA 2M, proj. Paweł Luwau, photo: Jacek Kucharczyk
05/29/2019
Category: text_news
Posted by: top10
W wyprzedaży proponujemy włoskie designerskie lampy marki Zava.

Lampa podłogowa marki Zava - Sister, made in Italy


04/27/2019
Category: text_news
Posted by: top10
Proponujemy stół LUWA STX, który w roku 2018 zaprojektował Paweł Luwau.

Stół LUWA STX, design, P. Luwau, mat: stal nierdzewna, top: MDF/Forbo02/03/2019
Category: text_news
Posted by: top10
W minionym roku 2018 r. na polskim rynku sztuki padły kolejne rekordy. 23 mln zł, tyle wyniósł obrót na ostatniej grudniowej Aukcji Dzieł Sztuki Polswiss Art. Nieco wcześniej w październiku 2018 r. rysunek "Autoportret z samowarem" Stanisława Ignacego Witkiewicza został sprzedany z kwotę 550 tyś zł.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, "Autoportret z samowarem" 1917, Polswiss Art
01/23/2019
Category: text_news
Posted by: top10
Obchodząca w tym roku 50lecie działalności Axel Vevoordt Company ten ekscytujący rok zaczyna wystawą swojej kolekcji na odbywających się w Brukseli targach BRAFA.

Stela z brązu region płd Arabia 200-100pne, 13.90x16.2001/11/2019
Category: text_news
Posted by: top10
Piękna-Dent to gabinet stomatologiczny i medycyny estetycznej stworzony z myślą o pacjentach, którzy w jednym, komfortowym miejscu mogą zadbać o zdrowy, piękny uśmiech, wygląd i samopoczucie.


Gabinet Piękna Dent - Recepcja: (22) 629 00 99,  505 541 990 

<